دو پژوهشگر آمریکایی با تحلیل کتاب‌های پرفروش به الگوریتمی رسیده‌اند که با احتمال ۸۰ تا ۹۰ درصدی می‌تواند کتاب‌های پرفروش را تشخیص دهد. آنها معتقدند کلمات پیش پا افتاده و زبان عامه‌پسند در موفقیت کتاب‌های پرفروش موثراست.    

جودی آرچر و متیو جاکرز الگوریتمی طراحی کردند که قادر است به اصطلاح “دی.ان.ای کتاب‌های موفق” را شناسایی کند.

“آقا و خانم دورسلی ساکن خانه‌ شماره‌ چهار خیابان پریوت درایو بودند. آنها خانواده‌‌ای بسیار معمولی بودند و از زندگی خود رضایت داشتند.”

این اولین جمله‌ی کتاب “هری پاتر و سنگ جادو” در نخستین جلد از یک مجموعه داستان نوشته جی.کی. رولینگ است. فروش این مجموعه داستان‌ها تا ژوئن ۲۰۱۱ به حدود ۴۵۰میلیون نسخه رسید و به ۶۷ زبان دنیا ترجمه شد.

پیش از چاپ نخستین جلد رمان هری پاتر به دشواری می‌شد گمان برد که این کتاب و مجلدهای پس از آن بتوانند به پرفروش‌ترین مجموعه داستان‌های در سطح جهان بدل شوند. به همین دلیل ۱۲ ناشر بریتانیایی با خواندن جلد اول شانسی برای موفقیت آن ندیدند و از چاپ آن خودداری ورزیدند.

رمان پرفروش “زمانی برای کشتن” نوشته جان گریشام نیز توسط ۱۶ ناشر رد شد. گریشام یکی از سه نویسنده‌ای است که در دنیا کتابش در چاپ اول ۲ میلیون نسخه به فروش رفت.

جودی آرچر و متیو جاکرز دو محقق آمریکایی هستند که به فکرافتادند از طریق علمی به ناشران کمک کنند تا کتاب‌هایی که پتانسیل پرفروش شدن دارند، از زیر دست‌شان در نروند.

به گزارش گاردین، این دو محقق آمریکایی اطلاعات دویست هزار رمان پرفروشی که نیویورک تایمز لیست کرده بود را توسط کامپیوتر تحلیل کردند. 

حاصل تحلیل‌های جودی آرچر و متیو جاکرز که پنج سال طول کشید، به طراحی یک مدل کامپیوتری انجامید که می‌تواند قابلیت پرفروش شدن رمان‌ها را تشخیص دهد و قادر است به اصطلاح “دی.ان.ای کتاب‌های موفق” را شناسایی کند.

گاردین می‌نویسد که در هشتاد تا ۹۰ درصد موردها، کتابهای پرفروش با استفاده از این الگوریتم به راحتی قابل شناسایی است.

این دو پژوهشگر نتیجه کار خود را در کتابی به عنون “کد پرفروش‌ترین‌ها” در سال ۲۰۱۶ منتشر کردند.

قابلیت این الگوریتم به دسته‌بندی کردن کتاب‌های پرفروش بر اساس موضوع خلاصه نمی‌شود، بلکه این الگوریتم می‌تواند زبان و سبک ادبی را نیز تحلیل کند.

 واژه‌های خاصی هستند که به طور غیرمنتظره در کتاب‌های پرفروش بارها ظاهر می‌شوند. به عنوان مثال کلمه “چیز” شش برابر بیشتر از کتاب‌های معمولی در کتابهای پرفروش مشاهده می‌شود.

 این امر نشان می‌دهد که زبان ساده، مستقیم و بی‌پیرایه طرفداران بیشتری دارد.

این تحلیل هم‌چنین مشخص کرد که تعداد زیادی از نویسنده‌های آثار پرفروش تجربه کاری در حوزه خبرنگاری و تبلیغات داشته‌اند.

 گاردین به نقل از آرچر و جاکرز می‌نویسد: «تجربه نوشتن به عنوان نویسنده متن‌های تبلیغاتی و خبرنگاررسانه‌های چاپی و آنلاین، نویسنده را آگاه می‌کند که چگونه می‌توان ساده و مردم‌پسند نوشت.»

 

منبع : vista.ir

۱ Comment
  1. antminer a3 firmware 49 سال ago

    Nice article, i like it!

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با ما

نظر و درخواست خود را نوشته و برای ما ارسال نمائید، طبعا در اولین زمان مقتضی خوانده شده و پاسخ داده خواهد شد

Sending

©2019 همه حقوق و مطالب متعلق است به سایت ادب نامه دات کام و حقوق نوشته های سایت نیز به نویسندگان محترم تعلق دارد

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account

رفتن به نوارابزار