هنر گرافیتی این روزها تبدیل به یکی از هنرهای پرطرفدار در سراسر دنیا شده است و هنرمندان بسیاری در این زمینه مشغول فعالیت هستند. گاه آثارشان چندین میلیون دلار قیمت گذاری شده است.

دیوارنگاری یا گرافیتی برگرفته از کلمه ای ایتالیایی به معنای اثرگذاری یا نقاشی کردن است . در واقع تصویر کردن نقش ها، اشکال، حرف ها، نشانه ها، نمادها، الگوها و کلمه ها بر روی دیوارها و یا هر مکان عمومی که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده کاری و خط کشی کردن استفاده کرد گرافیتی گفته می شود.

هنر گرافیتی یا دیوار نگاری که نوعی نشانه گذاری هدفمند است را باید آشکارترین جلوه گاه انعکاس پسندها و ناپسندهای شهرنشینی به حساب آورد.شاید رواج و گسترش شکل های اولیه دیوارنگاری هم زمان با جنگ جهانی دوم و با مشاهده درج نام و نشان گروه ها بر روی دیوارها این شیوه را تبدیل به نوعی بیان هنری کرد.

امروزه گرافیتی بیش از هر هنر دیگری مورد بد فهمی و استفاده نابجا واقع شده است و در بسیاری از کشورها جنبه تاثیر گذار و بیان گرای خود را از دست داده و صورت دیوار نوشته هایی رنگارنگ و پر پیچ و تاب که آن هم خالی از ارزش نیست مبدل شده است.

گرافیتیها میتواند خود جوش یا سفارش موسسه یا شرکتی به هنرمند در محلی خاص باشد .

 

۱ Comment
  1. AntMiner Frimware 49 سال ago

    Great article. Good to understand for everyone.

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با ما

نظر و درخواست خود را نوشته و برای ما ارسال نمائید، طبعا در اولین زمان مقتضی خوانده شده و پاسخ داده خواهد شد

Sending

©2019 همه حقوق و مطالب متعلق است به سایت ادب نامه دات کام و حقوق نوشته های سایت نیز به نویسندگان محترم تعلق دارد

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account

رفتن به نوارابزار